L'Oréal Türkiye’nin 16 yıldır UNESCO iş birliğiyle devam ettirdiği ‘Bilim Kadınları İçin’ programında 2018 yılı ödülleri sahiplerini buldu.

L’Oréal’in kadınların bilime olan katkısına, bilimde cinsiyet eşitliğine dikkat çekmeyi ve rol modeller oluşturmayı hedefleyen programında, “Yaşam Bilimleri” ve “Malzeme Bilimleri” kategorilerinde seçilen genç ve yetenekli 6 bilim kadınının her birine, araştırmalarında kullanılmak üzere 50 Bin TL burs veriliyor. Türkiye’de bu yıl 16.’sı düzenlenen programda şu ana kadar toplamda 94 bilim kadını çalışmalarıyla ödüllendirildi.

25 Eylül 2018 Salı günü gerçekleştirilen programın bu yılki ödül töreni Jülide Ateş’in sunumu ve Grand Pera Emek Sineması’nın etkileyici atmosferinde iş, ekonomi ve akademi dünyasından profesyonellerin, üniversite öğrencilerinin ve güzellik sektörü çalışanlarının yoğun ilgisi ile gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını L'Oréal Türkiye Genel Müdürü Laurent Duffier ve UNESCO Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz’un yaptığı törende; Malzeme Bilimleri kategorisinde Dr. Serim Kayacan İlday (Bilkent Üniversitesi, Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi-UNAM), Dr. Sündüs Erbaş Çakmak (Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi) ve Doç. Dr. Yasemin Yüksel Durmaz (İstanbul Medipol Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü), Yaşam Bilimleri kategorisinde Dr. Ceyda Açılan Ayhan (Koç Üniversitesi, Tıp Fakültesi), Dr. Nurcan Tunçbağ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Enformatik Enstitüsü Sağlık Bölümü) ve Dr. Selvi Durmuş Erim (İstinye Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı) 2018 yılının bilim kadınları olarak belirlendi. Burs kazanan bilim kadınları; akademik özgeçmişleri, projelerinin bilime yaptığı katkı, uygulanabilirliği, bilimsel yeniliği ve sürdürülebilirliği gibi kriterler göz önüne alınarak UNESCO Türkiye Millî Komisyonu bağımsız jürisi tarafından seçildi.

 

Malzeme Bilimleri ve Yaşam Bilimleri olmak üzere iki kategoride verilen ödüllerin bu yılki kazananları ve projeleri şöyle:

Malzeme Bilimleri 
Dr. Serim KAYACAN İLDAY
“Yenilenebilir enerji için yeni nesil nanotech karma ve karmaşık yapıların üretilmesi”
Dr. Sündüs ERBAŞ ÇAKMAK
“Supramoleküler yöntemler ile bakteriler arasındaki iletişimin tanımlanması ve önlenmesi”
Doç. Dr. Yasemin YÜKSEL DURMAZ
“Ultrason ile mekanik doku parçalanma ajanı (histotripsy) geliştirilmesi”

Yaşam Bilimleri 
Dr. Ceyda AÇILAN AYHAN
“Sentrozoum kümelerinin tedavisinde NEK2A kinaz hedeflerinin belirlenmesi”
Dr. Nurcan TUNÇBAĞ
“Veri entegrasyonu yoluyla kanser ağlarının moleküler izlerini etkileşim ağlarına eşleme”
Dr. Selvi DURMUŞ ERİM
“Kanserli hasta dokularından üç boyutlu Ex Vivo tümör organoid modellerinin geliştirilmesi “

“Bilim Kadınları İçin” programı ile önümüzdeki yıllarda da bilimde kadının varlığını desteklemeye devam edeceğiz.