L’Oréal Türkiye Çalışanları, Sosyal Sorumluluk Programlarından Biri Olan Citizen Day’de Kınalıada’da Kıyı ve Çevre Temizliği Yaptı

L’Oréal’in topluma ve çevreye katkı sağlamak amacıyla “We are all Citizens” sloganıyla her yıl hayata geçirdiği çalışan gönüllülük projesi “Citizen Day”, bu yıl 19 Eylül 2018 Çarşamba günü gerçekleştirildi. Bütün bir gün boyunca ortak bir fayda yaratmak için gönüllü olan   185 L’Oréal Türkiye çalışanı, Kınalıada’da önce deniz kıyısını ve çevreyi temizledi, ardından adadaki sokak hayvanları için barınak yaptı.

L’Oréal’in 2010 yılından beri dünya çapında düzenlediği ve çalışanların yılın bir gününde topluma ve çevreye katkı sağlamasına fırsat verdiği Citizen Day, Türkiye’de bu yıl 19 Eylül 2018 Çarşamba günü gerçekleşti. L’Oréal Türkiye çalışanları her yıl Citizen Day’de, yetenek ve enerjilerini, bir tam gün boyunca gönüllülük esasıyla ortak bir fayda yaratmak amacıyla ortaya koyuyor. L’Oréal Türkiye çalışanları da bu yıl, İstanbul Kınalıada’da çevre ve kıyı temizliği ve adada yaşayan sokak hayvanları için barınaklar kurdu.

L’Oréal Türkiye’nin 185 çalışanı, günün ilk yarısında İstanbul’dan tekne ile hep birlikte Kınalıada’ya giderek günün ilk yarısında belirlenen dört farklı rotada temizlik yaptı. Orman yolu ve kıyı şeridinde temizlik yapan çalışanlar, yaklaşık 1 ton çöp topladı. Çalışanlar öğleden sonra Kınalıada’daki sokak hayvanları için yeni barınaklar yaptı, bu barınakları boyadı ve bisikletlerle adadaki mevcut sokak hayvanı beslenme noktalarına mama dağıtımı yaptı.

Citizen Day’de çalışma arkadaşları ile birlikte temizlik yapan L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Laurent Duffier, “Günümüzde şirketlerin performansları değerlendirilirken topluma ve çevreye sağladıkları fayda da göz önüne alınıyor. Topluma ve çevreye katkı sağlamak L’Oréal’in stratejik önceliklerinden biri. Bu sebeple sürdürülebilirliği ve sosyal projelerimizi, iş modelimizin kalbinde konumlandırıyoruz. Bu bilinçle topluma ve çevreye katkısı olan projeler geliştirmek için hem kurumsal olarak hem de markalarımız özelinde çalışıyor, bu projeleri önceliklendiriyoruz. Bu yıl çalışma arkadaşlarımızla birlikte bir günlük mesaimizi Kınalıada’da çevre ve kıyı temizliği yapmaya ayırdık. Temizliğin ardından Kınalıada’daki sokak hayvanları için yeni barınaklar yaptık. İş birliği içinde yaptığımız bu çalışmalar, gönüllü bireyler olarak kendi potansiyelimizin de farkına varmamızı sağladı. Hepimiz içinde yaşadığımız çevreyi ve toplumu güzelleştirmek, iyileştirmek için bir şeyler yapabiliriz. Citizen Day, L’Oréal çalışanları olarak bunu daha iyi anlamamıza fırsat verdiği için bizler için çok önemli.” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

L’Oréal Türkiye çalışanları; 2010 yılından beri ihtiyaç duyan kişiler için atölye çalışmaları, yaşlıları ya da dezavantajlı kişileri ağırlayan merkezleri yenileme faaliyetleri veya iş arayan kişilere özgeçmiş hazırlama konusunda yardımcı olmak gibi birbirinden farklı pek çok konuda gönüllü olarak görev aldı. Onlarca farklı STK ile iş birliğiyle farklı projeler hayata geçirdi. 2017 yılında L'Oréal Citizen Day, 70 ülkede gerçekleşti. Tüm dünyada 30.000’den fazla L'Oréal çalışanı farklı amaçlara hizmet eden 1450 proje hayata geçirdi ve gerçekleştirilen bu gönüllülük projelerinden 370.000 kişi faydalandı.