L'Oréal Türkiye “Genç Bilim Kadınları”nı desteklemeye devam ediyor

“Bilim Kadınları İçin Projesi”nin, 2015 yılı başvuruları başladı. Projeye katılmak için son başvuru tarihi 26 Aralık 2014

·         L’Oréal Türkiye’nin UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ile birlikte 11 yıldır başarıyla sürdürdüğü “Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları' programına 2015 için başvurular başladı.

·         26 Aralık’a kadar sürecek başvurular sonrasında projeleri seçilecek 6 genç bilim kadını; L'Oreal Türkiye'den 15'er bin dolar değerinde birer yıllık araştırma bursu kazanacak.

Yüz yılı aşkın bir süredir güzellik alanında fark yaratan çalışmalara imza atan L’Oréal’in UNESCO ortaklığında uluslararası “For Women In Science” programının bir uzantısı olarak hayata geçirdiği “Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları” ulusal programına başvurular başladı. 26 Aralık 2014 tarihine kadar sürecek başvurular sonrasında Yaşam Bilimleri ve Malzeme Bilimleri alanlarında araştırma yapan üçer genç kadın araştırmacı 15 bin dolar değerinde birer yıllık burs ile desteklenecek.

Burs için hak kazanacak adaylar, akademik özgeçmişleri ve gerçekleştirmek istedikleri araştırma projesinin önemi, niteliği, bilimsel yeniliği ve bilime yapacağı katkı ölçüt alınarak Yaşam Bilimleri ve Malzeme Bilimleri seçim komiteleri tarafından belirlenecek, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu jürisi tarafından onaylanacak.

2003 yılından bu yana 70 genç Türk bilim kadınına destek

L’Oréal “Bilim Kadınları İçin” projesi ile kadınların bilime olan katkısını artırmak ve bilim kadınlarına dikkat çekerek toplumsal farkındalık uyandırmak hedefleniyor. Türkiye’de 2003 yılından bu yana hayata geçirilen ve bugüne kadar 70 genç Türk bilim kadınına destek bursu sağlanan proje ile başarılı kadın araştırmacılar tespit edilerek genç nesiller ile rol modellerin buluşturulması sağlanıyor. Bilim dünyasına destek olunması ve bilim insanlarının güçlendirilmesi de projenin amaçları arasında yer alıyor. Başvurularda, araştırma konularının bilimsel yeniliğinin olması ve bu araştırmaların bilime sağlayacağı katkı ölçüt alınıyor. Bilimsel yetenekleri kanıtlanmış ve doktora derecesine sahip olan 40 yaşından gün almamış T.C uyruklu tüm genç bilim kadınları burs programına başvurabiliyor.

 

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile iş birliği

 

Ulusal program 2013 yılından itibaren program UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından destekleniyor. Uluslarası alanda Bilim Kadınları için projesi bugüne kadar 110 ülkeden 2.000’den fazla kadına ulaştı.  L’Oréal Türkiye ise 12 yılda 70 bilim kadınını ödüllendirerek tüm Dünya ülke arasında en fazla bursiyere sahip 5. ülke konumunda yer alıyor.

 

Programa başvuru koşulları ise şu şekilde sıralanıyor;

•        Adayın doktora derecesini almış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

•        31 Aralık 2014 günü itibariyle 40 yaşından gün almamış olan,

•        Bilimsel yeterliliğini kanıtlamış olması,

•        *Önerilen projenin Yaşam Bilimleri veya Malzeme Bilimleri alanlarında olması

•        Proje süresinin bir yılı geçmemesi ve projenin Türkiye’de gerçekleştirilecek olması

Başvurular için

 

Bursa başvurmak isteyen Bilim Kadınları gerekli belgeler, başvuru formu ve program hakkında geniş bilgilere www.loreal.com.tr internet sitesinden ulaşabiliyorlar. Başvuruları doğrudan UNESCO Türkiye Milli Komisyonu adresine 26 Aralık 2014 tarihine kadar gönderebiliyorlar.  

Bilim Kadınları İçin Projesi Hakkında

L'ORÉAL-UNESCO ortaklığında gerçekleşen Bilim Kadınları İçin projesi ile kadınların bilime olan katkısına farkındalık yaratmak ve bilim kadınlarına dikkat çekerek toplumları bilinçlendirmek hedefleniyor. Proje ile olağanüstü kadın araştırmacılar tespit edilerek genç nesiller ile rol modellerin buluşturulması sağlanıyor. Bilim dünyasına destek olunması ve bilim insanlarının güçlendirilmesi de projenin amaçları arasında yer alıyor.Biyo çeşitliliğin korunmasından genlerin sırlarını çözmeye, hastalıklar için çare bulmaktan, evreni keşfetmeye kadar; her kıtada, bilimin her seviyesinde çalışan bu olağanüstü kadınlar, hayatlarını bilginin ilerlemesine ve insanlığın iyileştirilmesine adıyorlar.

*Yaşam Bilimleri dalında; Biyoloji, Biyokimya, Biyofizik, Biyoteknoloji, Farmakoloji ve Fizyoloji Malzeme Bilimleri dalında; Taneli Malzemeler, Polimerler, Camlar - Seramikler, Kompozitler, Biyomalzemeler, Nano-malzemeler, Özel Tasarlanmış Yüzeyler, Fotonik Kristaller; Yoğun Madde Fiziği ve İstatistiksel Fizik alanlarındaki araştırmalar katılıyor.

Bersay İletişim Danışmanlığı / 0212 337 51 00

Gizem Ülgür / Tel: 0212 337 52 60 / GSM: 0554 829 23 48 / gizem.ulgur@bersay.com.tr
Anıl Erbayrak / Tel: 0212 337 51 17 / GSM: 0553 317 46 06 / anil.erbayrak@bersay.com.tr