"Bilim Kadınları İçin” programı, 2019 başvuru süreci sona erdi, adaylar değerlendiriliyor.

Kadınların bilime katkısını desteklemek, bilimde cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek, genç ve yetenekli Bilim Kadınları’nın rol model oluşturmasını sağlamak amacıyla ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz “Bilim Kadınları İçin” programının bu yıl için başvuru süreci tamamlandı. Başvuru sonuçları sayfamız üzerinden açıklanacaktır.

Tüm dünyada 21, Türkiye’de ise 17 yıldır hayata geçirilen “Bilim Kadınları İçin” Programı ile her yıl, Malzeme ve Yaşam Bilimleri alanında çalışmalarını sürdüren 6 Bilim Kadını’nın her birine, projelerini desteklemek amacıyla 75.000 TL burs veriliyor. Yapılan tüm başvurular, bilime ve yenilikçiliğe sağladığı katkılar açısından, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından oluşturulmuş bir jüri tarafından değerlendiriliyor. 

DÜNYANIN BİLİME, BİLİMİN KADINLARA İHTİYACI VAR.

•    Dünya genelindeki 3 araştırmacıdan yalnızca 1’i kadın ve bilimdeki yüksek akademik pozisyonların yalnızca %11’inde kadınlar bulunuyor. 
•    Son 10 yıl içinde kadınların bilimsel araştırmalardaki oranı yalnızca %12 arttı. 
•    Lisede bilim konusunda uzmanlaşmak isteyen kadın sayısı %50’yken, üniversitede %32’ye, yüksek lisans aşamasında %30’a ve doktora aşamasında %25’e kadar düşüyor. 
•    Bilim alanındaki araştırmaların yalnızca %28’i, Nobel Ödülü kazananların ise sadece %3’ü kadın. 
•    L'Oréal Türkiye “Bilim Kadınları İçin” Programı’nda bugüne kadar Türkiye’den 96 Bilim Kadını’na burs desteği sağlandı ve Türkiye’yi temsil eden 3 Bilim Kadını, Uluslararası Yükselen Yetenek (International Rising Talent) seçildi. 
•    L'Oréal Türkiye, tüm dünyada 21 yıldır devam eden ve 115 ülkeden 3000’den fazla Bilim Kadını’nın ödüllendirildiği  “Bilim Kadınları İçin” Programı’nı en çok destekleyen 5. ülkedir. 

“BİLİM KADINLARI İÇİN” PROGRAMI BAŞVURU KATEGORİLERİ:

Malzeme Bilimleri: Taneli Malzemeler, Polimerler, Camlar ve Seramikler, Kompozitler, Biyomalzemeler, Nanomalzemeler, Özel Tasarlanmış Yüzeyler, Fotonik Kristaller; Yoğun Madde Fiziği ve İstatistiksel Fizik

Yaşam Bilimleri: Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Genetik ve Moleküler Genetik, Biyokimya, Biyofizik, Biyoteknoloji, Farmakoloji, Fizyoloji, Sağlık Enformatiği dâhil Biyoinformatik, Nörobiyoloji, Biyoloji’de Biyomedikal ve Yapay Zeka.

Detaylı bilgi için: www.forwomeninscience.com
Sorularınız için:
L’Oréal Türkiye: kurumsal.iletisim@loreal.com
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu: suleurun@unesco.org.tr

“BİLİM KADINLARI İÇİN” ULUSLARARASI YÜKSELEN YETENEK PROGRAMI

“Bilim Kadınları İçin” Programı’nın uluslararası ayağında her yıl, 5 kıtayı temsil eden 15 Bilim Kadını’na, Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü veriliyor. Her yıl tüm dünyadan 275 Bilim Kadını, bu ödüle aday gösteriliyor. Uluslararası Yükselen Yetenek Programı’na başvuru yapılamamaktadır, adaylar UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Bugüne kadar Türkiye’yi temsilen Dr. Bilge Demirköz, Doç. Dr. Ahu Arslan Yıldız ve son olarak 2017 yılında Doç. Dr. Duygu Sağ olmak üzere 3 Bilim Kadını, Uluslararası Yükselen Yetenek (International Rising Talent) seçildi.

Dünyanın Bilime, Bilimin Kadınlara İhtiyacı Var. 
Çünkü Bilim Kadınları, Dünyayı Değiştirme Gücüne Sahiptir.