"Bilim Kadınları İçin" Programı, UNESCO İş Birliği ile Dünyada 21, Türkiye'de ise 17 Yıldır Devam Ediyor!

L’Oréal'in tüm dünyada 21, Türkiye'de ise 17 yıldır UNESCO iş birliği içinde yürüttüğü “Bilim Kadınları İçin” programında her yıl, Türkiye’den 6 Bilim Kadını ödüle layık görülüyor ve bu bilim kadınlarının her biri, araştırmalarına kaynak olması amacıyla 75.000 TL ödül ile destekleniyor. Kazananları belirleyen bağımsız jüri ayrıca her yıl, bu 6 bilim kadınından birini “Bilim Kadınları İçin” programının “Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü” için aday gösteriyor. L'Oréal Türkiye’den 75 Bin TL burs kazanan bilim kadınları, her yıl olduğu gibi bu yıl da akademik özgeçmişleri, projelerinin bilime yaptığı katkı, uygulanabilirliği, bilimsel yeniliği ve sürdürülebilirliği gibi kriterler göz önüne alınarak, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu bağımsız jürisi tarafından seçildi.

 

Mesane Kanserinden Kornea Tedavisine Uzanan Bilimsel Çalışmalar Ödüllendirildi

Her yıl olduğu gibi 2019 yılı bilim kadınları da son derece kapsamlı ve özel çalışmalarıyla jüriyi etkilemeyi başardı. Meme kanserine özgü erken teşhis, damar sertliği hastalığı için ilaç taşıma sistemi geliştirilmesi, Behçet hastalığında görülen cilt lezyonlarının oluşumunda önemli rol oynayan bağışıklık hücrelerinin tanımlanması, kornea yüzey hastalıklarının tedavisine özel nanoteknolojik kontakt lensler geliştirilmesi, mesane kanserinde mutasyona uğrayan genetik faktörlerin araştırılması ve sürdürülebilir biyodizel üretimi ile atık su arıtımı gibi konularda çalışmalar yapan 6 Bilim Kadını, kapsamlı ve gelecek vaadeden çalışmaları için ödüllendirildi.

 

Fen & Mühendislik Bilimleri’nde Kazanan Bilim Kadınları

Doç. Dr. Aydan DAĞ

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi

Dr. Bilge GÜVENÇ TUNA

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Dr. Zöhre KURT

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi

 

Yaşam Bilimleri’nde Kazanan Bilim Kadınları

Dr. Gamze DERELİ CAN

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı

Dr. Seçil VURAL

Koç Üniversitesi Hastanesi, Dermatoloji Bölümü

Dr. Serap ERKEK

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Biyotıp ve Genom Merkezi Öğretim Üyesi

 

"Dünyanın Bilime, Bilimin Kadınlara İhtiyacı Var."

•    Dünya genelindeki 3 araştırmacıdan yalnızca 1’i kadın ve bilimdeki yüksek akademik pozisyonların yalnızca %11’inde kadınlar bulunuyor. 

•    Son 10 yıl içinde kadınların bilimsel araştırmalardaki oranı yalnızca %12 arttı. 

•    Lisede bilim konusunda uzmanlaşmak isteyen kadın sayısı %50’yken, üniversitede %32’ye, yüksek lisans aşamasında %30’a ve doktora aşamasında %25’e kadar düşüyor. 

•    Bilim alanındaki araştırmaların yalnızca %28’i, Nobel Ödülü kazananların ise sadece %3’ü kadın. 

•    L'Oréal Türkiye “Bilim Kadınları İçin” Programı’nda bugüne kadar Türkiye’den 102 Bilim Kadını’na burs desteği sağlandı ve Türkiye’yi temsil eden 4 Bilim Kadını, Uluslararası Yükselen Yetenek (International Rising Talent) seçildi. 

•    L'Oréal Türkiye, tüm dünyada 21 yıldır devam eden ve 115 ülkeden 3400 Bilim Kadını’nın ödüllendirildiği  “Bilim Kadınları İçin” Programı’nı en çok destekleyen 5. ülkedir. 

 

“Bilim Kadınları İçin” Programı Başvuru Kategorileri:

Fen & Mühendislik Bilimleri: Taneli Malzemeler, Polimerler, Camlar ve Seramikler, Kompozitler, Biyomalzemeler, Nanomalzemeler, Özel Tasarlanmış Yüzeyler, Fotonik Kristaller; Yoğun Madde Fiziği ve İstatistiksel Fizik

Yaşam Bilimleri: Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Genetik ve Moleküler Genetik, Biyokimya, Biyofizik, Biyoteknoloji, Farmakoloji, Fizyoloji, Sağlık Enformatiği dâhil Biyoinformatik, Nörobiyoloji, Biyoloji’de Biyomedikal ve Yapay Zeka.

 

“Bilim Kadınları İçin” Uluslararası Yükselen Yetenek Programı

“Bilim Kadınları İçin” Programı’nın uluslararası ayağında her yıl, 5 kıtayı temsil eden 15 Bilim Kadını’na, Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü veriliyor. Her yıl tüm dünyadan 275 Bilim Kadını, bu ödüle aday gösteriliyor. Uluslararası Yükselen Yetenek Programı’na başvuru yapılamamaktadır, adaylar UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Bugüne kadar Türkiye’yi temsilen Dr. Bilge Demirköz, Doç. Dr. Ahu Arslan Yıldız, Doç. Dr. Duygu Sağ ve son olarak 2019 yılında Dr. Nurcan Tunçbağ olmak üzere 4 Bilim Kadını, Uluslararası Yükselen Yetenek (International Rising Talent) seçildi.

 

Detaylı bilgi için: www.forwomeninscience.com

Sorularınız için:

L’Oréal Türkiye: kurumsal.iletisim@loreal.com

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu: suleurun@unesco.org.tr